Роз’яснення щодо безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення

дата публікації 02.02.2018

Роз’яснення головного державного інспектора відділу гірничого нагляду Управління Держпраці у Житомирській області Попова Д. В. щодо безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Гірничодобувна промисловість, що є основою видобувної, належить до первинних галузей виробництва, оскільки вона має справу з первинними природними ресурсами – корисними копалинами. Відповідно до її складу входять галузі, пов'язані з видобутком і переробкою, збагаченням рудних і нерудних копалин. Одним із основних технологічних процесів є підготовлення гірських порід до виймання – відокремлення гірських порід або корисної копалини від масиву вибуховим розпушенням.

Суб’єкти господарювання, що проводять підривні роботи та використовують у своїй діяльності вибухові матеріали промислового призначення, зобов’язані мати належне технічне та організаційне забезпечення, зокрема дозвільну нормативну і проектно-технічну документацію, місця зберігання вибухових матеріалів, спеціальне устаткування відповідно до вимог Правил безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що затверджені Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 12.06.2013 №355 (далі НПАОП 0.00-1.66-13), підготовлений персонал, Положення про керівництво підривними роботами.

Підривні роботи здійснюються на підставі проектно-технічної документації, затвердженої відповідно до вимог Порядку затвердження проектно-технічної документації на ведення підривних робіт, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 425 від 12 червня 2014 року.

Наразі уведення в дію типового проекту або проекту ведення вибухових робіт здійснюється за умови проведення його експертизи, відповідно до законодавства і погодження з Державною службою України з питань праці (Держпраці) або її територіальними органами. Зміст типового проекту встановлено розділом 6 пункт 6.3 НПАОП 0.00-1.66-13. Підривні роботи здійснюються суб’єктами господарювання відповідно до вимог проектно-технічної документації, затвердженої згідно з НПАОП 0.00-6.17-14 , на підставі дозволу, отриманого відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року за № 1107.2880 (далі - НПАОП 0.00-6.05-06).

Надання дозволів на придбання, зберігання, облік і перевезення вибухових матеріалів здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими або аналогічними, за своїми властивостями, метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622 (далі - Інструкція).

Придбання вибухових матеріалів для проведення підривних робіт і подальшої переробки здійснюється відповідно до вимог Інструкції, за дозволом органів внутрішніх справ, що надається суб’єкту господарювання на підставі свідоцтва на придбання вибухових матеріалів, наведеного в додатку 5 НПАОП 0.00-1.66-13, відповідного територіального органу Держпраці.

Усі промислові вибухові матеріали, у тому числі й конверсійні вибухові матеріали, за ступенем небезпеки (сумісності) у процесах поводження з ними (зберігання, перевезення, доставка до місць проведення робіт, використання тощо) належать до першого класу і поділяються за групами сумісності. Класифікація вибухових матеріалів за групами сумісності наведена в додатку 1, класифікація вибухових матеріалів за підкласами наведена в додатку 2 (НПАОП 0.00-1.66-13).

Усі види вибухових матеріалів промислового призначення, обладнання для їхнього виготовлення, засоби механізації, пристрої та апаратура для підривних робіт підлягають обов’язковим випробуванням відповідно до вимог Порядку проведення випробувань розроблених, ввезених в Україну та конверсійних вибухових матеріалів, обладнання для їх виготовлення, засобів механізації, пристроїв та апаратури для вибухових робіт, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15 вересня 2006 року № 619 (далі - НПАОП 0.00-6.06-06). Заплановані для використання, вибухові матеріали повинні бути включені до Переліку вибухових матеріалів промислового призначення, допущених до постійного виробництва і застосування, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 26 лютого 2016 року № 188.

Зберігання вибухових матеріалів здійснюється відповідно до Інструкції, за дозволом органів внутрішніх справ, який в свою чергу надається суб’єкту господарювання на підставі свідоцтва на зберігання вибухових матеріалів відповідного територіального органу Держпраці, а також відповідно до Вимог технічної безпеки до місць зберігання вибухових матеріалів промислового призначення, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 15 травня 2007 року № 104 (далі - НПАОП 0.00-7.08-07).

Дозволяється розпочинати ведення підривних робіт на об’єкті за умови реєстрації письмового повідомлення, про намір розпочати виконання підривних робіт, у відповідному територіальному органі Держпраці не пізніше ніж за десять робочих днів до початку.

Прес-служба Управління Держпраці у Житомирській області


АДРЕСА
10008
м. Житомир
вул. Шевченка, 18-А

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Facebook

КОНТАКТИ
Email: 06zt@dsp.gov.ua
Телефон: (0412) 34-68-70 - приймальня (у робочі дні)
Факс: (0412) 34-68-70 - приймальня (у робочі дні)
Телефон: (0412) 55-50-06 - черговий (у вихідні та святкові дні)