Фахівці Управління Держпраці звернули увагу школярів на особливості праці молоді та права неповнолітніх у трудових правовідносинах

дата публікації 14.12.2018

Всеукраїнський тиждень права в Управління Держпраці у Житомирській області триває. 14 грудня фахівці сектору юридичного забезпечення зустрілись зі школярами загальноосвітньої школи №33 м. Житомира. Учням розповіли про особливості праці молоді та права неповнолітніх у трудових правовідносинах.

Під час заходу завідувач сектору юридичного забезпечення Ганна Свінціцька розповіла про Всеукраїнську акцію «Тиждень права», - «Акція започаткована у 2008 році та проводиться щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини, який відзначається в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини. Загальна декларація прав людини – це документ, де перераховані права, які від народження мають усі люди на Землі».

Також школярів поінформували, що у своїй діяльності фахівці Держпраці покликані захищати права працівників будь-якого віку, зокрема і неповнолітніх, тому одним із напрямків здійснення заходів державного нагляду Держпраці є перевірки дотримання роботодавцями трудового законодавства в частині працевлаштування працівників до 18 років та запобігання економічній експлуатації молоді, дітей та виконанню робіт, що небезпечні для їхнього здоров'я та життя.

Представики Управління Держпраці зауважили, що трудове законодавство України встановлює низку спеціальних гарантій та пільг для неповнолітніх, виділяючи їх таким чином в окрему категорію особливих суб’єктів трудових відносин.

В Україні неповнолітніми вважаються особи, що не досягли 18 років. У трудових відносинах, згідно із статтею 187 Кодексу законів про працю України, вони прирівнюються в правах до повнолітніх з урахуванням додаткових пільг у галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці, користуються пільгами, встановленими законодавством України.

За загальним правилом не допускається прийом на роботу осіб молодше 16 років. Але за згодою одного з батьків можуть, як виняток, прийматися на роботу особи, що досягли 15 років.

Також з відома одного з батьків дозволяється прийом на роботу у вільний від навчання час учнів шкіл, ПТУ та середніх спеціальних закладів, які досягли 14 років. Але за умови виконання ними легкої роботи, що не шкодить здоров'ю та не порушує процес навчання.

Особи у віці від 14 до 18 років мають неповну цивільну дієздатність. Це означає, що вони мають право: самостійно розпоряджатися своїм заробітком або іншими доходами. Лише суд, за наявності достатніх підстав, за заявою батьків може позбавити неповнолітню особу цього права; самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом; бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами; самостійно укладати договір банківського вкладу і розпоряджатися коштами на рахунку (стаття 32 Цивільного кодексу Ураїни).

Для здійснення всіх інших операцій має бути отримана згода одного з батьків.

Трудовий договір з неповнолітньою особою обов'язково укладається у письмовій формі. Особи, що не мають паспорта, не досягли 16 років, повинні пред'явити свідоцтво про народження.

Випробувальний термін під час прийому на роботу неповнолітнім не встановлюється (ст. 26 КЗпП).

Всі особи, молодші за 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду та надалі, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному огляду (ст. 191 КЗпП).

На кожному підприємстві, в установі, організації, має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП).

Для неповнолітніх працівників встановлена скорочена тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП): у віці від 16 до 18 років — 36 години на тиждень; у віці від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

Якщо учні працюють під час навчального року у вільний від навчання час, то тривалість робочого часу для них не може перевищувати половини максимального часу, встановленого для відповідного віку (18 або 12 годин на тиждень).

Незважаючи на скорочену тривалість робочого часу, праця неповнолітніх оплачується в тому ж розмірі, що і працівників відповідних категорій за повної тривалості щоденної роботи.

Працівників молодше 18 років забороняється залучати до нічних, наднормових робіт і робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП).

Не можна застосовувати працю неповнолітніх працівників на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Перелік таких робіт встановлений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 р. № 46. Проходячи практику на шкідливих і небезпечних виробництвах, особи, які не досягли 18 років і навчаються в ПТУ, можуть перебувати на таких виробництвах не більше чотирьох годин за умови суворого дотримання чинних санітарних норм і правил, а також правил і норм з охорони праці.

Крім того, додатково наводиться список наскрізних професій для всіх галузей, за якими не можна використовувати працю неповнолітніх. Серед них такі поширені як водій автомобіля, акумуляторник, шліфувальник, укладальник-пакувальник, такелажник, стропальник, слюсар-сантехнік, працівники, що виконують роботи з пневмоінструментом, машиністи різних установок, газозварники та багато інших. Забороняється також залучати осіб молодше 18 років до підйому та перенесення речей, маса яких перевищує встановлені норми. Граничні норми підйому та перенесення важких речей неповнолітніми затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.03.1996 р. №59.

Окрім граничних норм є ще цілий ряд заборон і умов для залучення неповнолітніх працівників до роботи з важкими речами; не допускається залучення підлітків до робіт, пов'язаних винятково з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей; до роботи, що вимагає підіймання та перенесення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що підтверджується лікарським свідоцтвом; до тривалої роботи з підіймання та перенесення важких речей підлітки до 15 років не допускаються; робота підлітків з важкими речами не має перевищувати 1/3 робочого часу.

У підсумку, фахівці юридичного сектору відповіли на запитання учнів та пояснили куди необхідно звертатись, якщо роботодавець порушує трудові права, відмовляється офіційно працевлаштувати працівника, не забезпечує належних умов праці і наголосили, що кожна людина володіє правами незалежно від віку, раси, статі, мови, релігії, політичних переконань, соціального стану, національності і вона повинна відстоювати їх.

Прес-служба Управління Держпраці у Житомирській області

АДРЕСА
10008
м. Житомир
вул. Шевченка, 18-А

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Facebook
Youtube

КОНТАКТИ
Email: 06zt@dsp.gov.ua
Телефон: (0412) 34-68-70 - приймальня (у робочі дні)
Факс: (0412) 34-68-70 - приймальня (у робочі дні)
Телефон: (0412) 55-50-06 - черговий (у вихідні та святкові дні)
Телефон для довідок щодо отримання вхідного реєстраційного номера: (0412) 34-68-70 - канцелярія (у робочі дні)